Wróć do Prezentacji Laureatów Diamentów Forbesa 2023

ITAN

Doświadczenie i rozwiązania przyszłości

Laureat Diamenty Forbes 2023
ITAN
ADRES SIEDZIBY

Siłą i znakiem rozpoznawczym firmy ITAN, która stworzyła markę SOLITAN, jest wieloletnie doświadczenie w handlu międzynarodowym, szeroka baza materiałów i indywidualne podejście do klienta.

Choć założona przez Beatę i Bogdana Politowicz rodzinna spółka ITAN zajmuje się dzisiaj głównie dystrybucją odnawialnych źródeł energii w całej Europie, zaczynała od czegoś zupełnie innego. Początkowo zajmowała się głównie handlem wyspecjalizowaną chemią garbarską włoskich i holenderskich marek, rozwijaniem własnego laboratorium oraz dystrybucją w całej wschodniej Europie. – Widząc coraz większą potrzebę zaangażowania się w ochronę środowiska, w 2018 r. nasza rodzina zdecydowała się na inwestycje w ekologiczny biznes. Zbudowaliśmy farmę fotowoltaiczną o mocy 1 MW, która była też projektem pilotażowym, pozwalającym zdobyć wiedzę i doświadczenie w zakresie odnawialnych źródeł energii – mówi Michał Politowicz, CEO ITAN, syn założyciela firmy oraz twórca Europejskiego Centrum Odnawialnych Źródeł Energii SOLITAN.

Niedługo potem podjęli decyzję o stworzeniu marki SOLITAN, która w bardzo krótkim czasie zbudowała portfolio i zyskała zaufanie kilkuset klientów.

prezes
Wierzę w to, że możemy zmienić świat na lepszy dla następnych pokoleń.
Itan Sp z o. o.
Michał Politowicz
CEO

– Zielona energia stała się dominującą częścią naszej spółki rodzinnej. Dzisiaj mamy wizję firmy, która zmienia świat dla następnych pokoleń, dostarczając rozwiązania polepszające jakość życia – dodaje Michał Politowicz. Jak podkreśla, w tamtym momencie zaprocentowało zdobyte przez niego w latach 2015 i 2016 doświadczenie w handlu międzynarodowym, w tym współpraca z firmami z Hongkongu. Dzięki temu z dużą łatwością otworzyli kanały importowe.

– Niewątpliwie wielkim kamieniem milowym było otwarcie naszego biznesu na eksport i stworzenie oddziałów zagranicznych. Perspektywa zespołów z innych krajów to nowy bodziec i wyzwanie nie tylko dla polskiego oddziału, ale też dla właścicieli – klaruje Michał Politowicz.

Wybudowanie farmy fotowoltaicznej było pierwszym krokiem w rozwoju w stronę OZE, który pozwolił zrozumieć twórcom firmy niuanse związane z pozyskiwaniem energii z odnawialnych źródeł.

Uwierzyli wtedy w nową branżę, która ma perspektywy, przynosi wiele korzyści niematerialnych i może być fundamentem dla rozwoju nowego biznesu, który przetrwa pokolenia. Niesie również ze sobą pozytywną zmianę, jaką jest poprawa jakości życia ludzi. ITAN dzisiaj to dojrzewająca firma, która zatrudnia ponad 20 osób i jest na etapie tworzenia wartości wewnątrz firmy oraz umacniania swoich struktur.

SOLITAN stale rozbudowuje ofertę swojej hurtowni odnawialnych źródeł energii, gdzie znaleźć można wszystkie niezbędne materiały do budowy instalacji PV, termomodernizacji, magazynowania energii lub ładowania samochodów elektrycznych. Firma zapewnia dużą dostępność innowacyjnych rozwiązań, w tym akumulatorów, falowników hybrydowych czy ładowarek. A już wkrótce SOLITAN planuje wprowadzić niedostępną dotychczas technologię wodorową.

Siedziba główna firmy już dzisiaj może być przykładem niezależnego energetycznie budynku. To nowoczesne centrum logistyczne jest wyposażone w najnowocześniejszą zeroemisyjną technologię ogrzewania i klimatyzacji w oparciu o gruntową pompę ciepła połączoną z instalacją fotowoltaiczną oraz magazynem energii. Wkrótce dołączona zostanie przydomowa turbina wiatrowa o mocy 4 kW, która będzie zaopatrywać budynek w energię nawet w niesłoneczne dni.

– Chcemy, aby ten biurowiec oraz magazyn wysokiego składowania obsługiwany przez zeroemisyjne urządzenia elektryczne stał się przykładem dla oddziałów zagranicznych, jakie budujemy. Jesteśmy dostępni na rynku od wielu lat i doskonale rozumiemy, jak ważne dla rozwoju firm jest bezpieczne źródło zaopatrzenia w najwyższej klasy komponenty z zakresu OZE, które najpierw sami testujemy. W codziennej pracy wykorzystujemy nasze kluczowe atuty, czyli zasoby intelektualne, techniczne i logistyczne. Łączymy je z intuicyjnymi technologiami oraz otwartością na głos płynący od naszych klientów. Dzięki temu możemy dostarczać kompleksowe rozwiązania dla zróżnicowanych potrzeb – mówi Michał Politowicz.

Dzięki bogatemu doświadczeniu Itan otworzył kanały dystrybucji z kluczowymi markami z listy TIER1. Stosowane w toku produkcji standardy oraz staż wytwórców na rynku są gwarancją, że wybudowana instalacja PV będzie działać efektywnie przez długi czas. Każdy element asortymentu posiada niezbędne certyfikaty i deklaracje zgodności dopuszczające do użytku tak w Polsce, jak i na całym świecie. Co istotne, zamówienia składane są przy pomocy intuicyjnej aplikacji.

Dzięki temu podejściu ITAN chce przyczynić się do zmniejszenia emisyjności gospodarki, poprawy jakości i komfortu życia Polaków, budowania bezpiecznych instalacji OZE, zwiększenia niezależności energetycznej gospodarstw domowych, przedsiębiorstw i instytucji publicznych, odciążenia sieci energetycznych poprzez wdrożenie magazynów energii i falowników hybrydowych oraz do zwiększenia wykorzystania ekologicznych środków transportu.

– Mamy plany rozwoju wielu oddziałów zagranicznych i wprowadzamy niedostępne dotychczas, nowe, odnawialne źródła energii, które poprawią jakość życia ludzi. Wierzę w to, że możemy zmienić świat na lepszy dla następnych pokoleń. To wizja, którą chcę realizować i przekazywać swoim dzieciom, aby mogły kontynuować działalność w naszej firmie rodzinnej – podkreśla Michał Politowicz.

Nagrody

Diamenty Forbesa 2023